سلامتی آسان با تکنولوژی آریان | Easy health with Arian technology

|

Search
Close this search box.

معرفی 9 روش ضدعفونی کردن دست

100a9f3b7f698b861ab38f3ecd6b9814

1. ضدعفونی کردن دست با صابون

استفاده از صابون یکی از روش های ضدعفونی کردن دست می باشد. صابون تنها یک ماده دترجنت است از همین رو در زمان شست و شو به وسیله صابون بایستی حتما از آب استفاده شود. اگر میزان شست و شو با صابون، آب مصرفی کافی نباشد و صابون خوب کف نکند، نمی تواند اثر پاک کنندگی کاملی داشته باشد. پس اگر هنگام شست و شو توانایی رساندن آب کافی به دستان خود را دارید سراغ صابون رفته و در غیر این صورت ضدعفونی کننده الکلی را انتخاب کنید که استفاده از آن نیاز به آب ندارد. مدت زمان مناسب برای شست و شو 40 تا 60 ثانیه است. این روش دارای قیمت مناسب و کم خطرترین روش است.

2. ضدعفونی کردن دست الکل

بعضی اوقات و در شرایط خاص آب سالم و صابون جهت استفاده موجود نیست و ضدعفونی کننده های الکلی را می توان به عنوان یک گزینه مناسب برای ضدعفونی کردن دست جایگزین کرد. الکل به خوبی قادر است که انواع باکتری و ویروس را از سطح دست ها پاک کند و امکان رشد و تکثیر را از آن ها بگیرد. کاربرد این محلول به شکل اسپری تقریبا در هر موقعیتی امکان پذیراست. استفاده مکرر و طولانی از این ماده با خشکی پوست و آسیب به لایه قشری آن همراه است. برای جبران این مشکل کاربرد لوسیون های چرب و مرطوب کننده الزامی به نظر می رسد. این ضدعفونی کننده در صورت بلع اتفاقی سمی نیست و بر پوست و دستگاه تنفسی اثر آلرژی زا ندارد.

3. ضدعفونی کردن دست با ژل

برای ضدعفونی کردن دست ها بهتر است وقتی ژل را به دست ها می زنند دست هایشان را به سمت چپ و راست حرکت دهند تا دستها خشک شود و یا اینکه فرصت کافی به مدت حداقل 30 ثانیه روی پوست دست باقی بماند. این ماده نیاز به رقیق سازی ندارد و بدون نیاز به شست و شو بوده و کاربرد آسان و راحتی دارد. این ماده حاوی درصد بالایی الکل است؛ لذا استفاده مداوم و بی رویه از آن به عنوان ضدعفونی کننده دست موجب خشکی پوست می شود. چنانچه افراد به مرور زمان استفاده بالایی از ژل ضدعفونی کننده داشته باشند پوست دستشان آسیب دیده و حتی ممکن است در آینده خطر ابتلا به اگزمای پوستی هم آن ها را تهدید کند.

4. ضدعفونی کردن دست با بتادین

پوویدون-آیودین(PVP-I) که به بتادین یا دوا گلی نیز معروف است، ماده ای است که برای ضدعفونی کردن دست و پوست به کار برده می شود. بتادین به دو صورت مایع و پودر به فروش می رسد. این ماده باعث نابود کردن باکتری های عامل عفونت های پوستی می شود. از عوارض جانبی بتادین می توان به تحریک پوست اشاره کرد. اگر بتادین برای زخم های بزرگ به کار برده شود، احتمال بروز ناراحتی کلیه، بالا رفتن سدیم خون و اسیدوز متابولیک وجود دارد. استفاده از بتادین برای ضدعفونی کردن دست بانوان باردار قبل از هفته ی سی و دوم توصیه نمی شود. همچنین مصرف مکرر بتادین برای بیماران دچار ناراحتی های تیروئیدی ممنوع است.

 

5. استریلیوم

برای ضدعفونی کردن دست ها به صورت بهداشتی دستهای خشک می توان از استریلیوم (بدون نیاز به رقیق کردن) استفاده کرد. آنچه اهمیت دارد اثر پایدار و مداوم این ضدعفونی کننده است که تا 6 ساعت دوام دارد. این ضدعفونی کننده در از بین بردن میکروارگانیسم ها موثر بوده و هزینه و زمان کمتری را نیاز دارد؛ همچنین دارای فاکتورکنترل تعریق پوست و محافظ و ترمیم کننده پوست است و بدون نیاز به آب استفاده می شود.

6. مه خشک

در روش مه خشک موتور توربوجت دستگاه، هوا را گرفته و آن را بسیار متراکم کرده و به نازل دستگاه می دهد. این جریان منجر به تولید مه خشک می شود. مه خشک تولید شده شامل قطرات کوچکی از محلول ضد عفونی کننده با قطر کمتر از 5 میکرون است. تکنولوژی مه خشک، پروکسیدهیدروژن را به صورت یون های OH منفی متصاعد می کند. این یون ها به دلیل بار الکتریکی که دارند به همه نقاط نفوذ می کنند.

بدنه میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها بار الکتریکی مثبت دارند، به همین دلیل یون های OH منفی جذب آن ها شده و با از بین بردن دیواره ی آن ها موجب از بین رفتن شان می شوند. بخش هایی از این دستگاه کاملا بومی سازی شده اند که خود به تنهایی می تواند تاثیر به سزایی روی قیمت آن داشته باشد. این دستگاه محدودیت مکانی ندارد و در هر مکانی می تواند به عنوان دستگاه ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار بگیرد. این تکنولوژی باعث صرفه جویی 70 درصدی در مواد ضدعفونی می شود. این دستگاه با فشار هوا، ذرات مایع را در ابعاد خیلی ریز پخش می کند. همچنین غیر خورنده، غیر سمی و برای محیط زیست بی خطر می باشد و قادر به تحمل دمای پایین نیز هست و یکی از روش های ضدعفونی کننده دست می باشد.

7. دستگاه ضدعفونی کننده دست اشعه ماوراء بنفش

لامپ UVC برای کشتن یا غیرفعال کردن باکتری، ویروس و دیگر موجودات زنده بسیار ریز و غیر پیچیده(primitive organisms) مورد استفاده قرار می گیرند. این اشعه دارای لامپ uv بوده که از طریق انتشار نور و اشعه دست افراد را ضدعفونی می نماید.

محدودیت اصلی در استفاده از این اشعه، قدرت نفوذ ضعیف آن است و با وجود عبور این پرتو از هوای بدون غبار و آب صاف قادر به نفوذ از شیشه معمولی، بسیاری از پلاستیک ها، محلول های کدر و لایه های نازک چربی و شیر نمی باشد. دارای کمترین اثر در از بین بردن اسپورهای قارچی بوده بنابراین کارایی لازم را برای ضدعفونی کردن دست ها ندارند. علاوه بر این در صورت تابش مستقیم به چشم باعث صدمه در شبکیه شده و اگر پوست مدت طولانی با آن در تماس باشد دچار سرطان خواهد شد. اشعه uv باعث محافظت از پرسنل با نابودی ویروس و باکتری های خطرناک است.

8. دستگاه ضدعفونی کننده دست اتوماتیک یا چشمی دار

این دستگاه دارای سنسور بوده و به محض احساس دست زیر آن، اقدام به پاشیدن ماده ضدعفونی کننده دست روی آن می کند. سنسورها از نوع مادن قرمز یا اولتراسونیک هستند که نوع دوم از قدرت بیشتر و قیمت بالاتری برخوردار است. به طور کلی می توان انواع اتوماتیک دستگاه ضدعفونی کننده را نوع کم مصرف تر محلول نیز دانست چرا که پاشش محلول تنها به مقداری که نیاز است صورت می گیرد. همچنین به محض کنار رفتن دست، این پاشش قطع می شود.

دستگاه های محلول پاش اتوماتیک در مدل های ایستاده، دیواری و رو میزی برای ضدعفونی کردن دست تولید شده اند که انواع دیواری معمولا ظرفیت مخزن کوچک تری نسبت به مدل های ایستاده دارند. این دستگاه های ضدعفونی کننده غالبا از ظاهری شکیل و طراحی مناسب برخوردارند، اگرچه باید گفت از لحاظ هزینه نیز بالطبع قیمت بالاتری دارند و برای ضدعفونی کردن دست ها بسیار کارآمد هستند.

این دستگاه نیاز به هیچ گونه تماس فیزیکی نیاز نخواهد داشت، برای هر نوع مکان عمومی قابل نصب است، انواع مواد ضدعفونی کننده را می توانید در دستگاه بریزید، عمر مفید طولانی مدت دارد. فروش دستگاه ضدعفونی کننده چشمی بالاترین آمار را نسبت به تمامی مدل های موجود در بازار دارد.

-اتوماتیک ایستاده

این دستگاه از نظر طراحی و کیفیت ساخت از رتبه بالاتری برخوردار است. سنسور قدرتمند و با کیفیت چشمی، طراحی منحصر به فرد خمیده که نیاز به خم شدن استفاده کننده را برای ضدعف.نی کردن دست به حداقل می رساند. مخزن 5 لیتری که در مقایسه با ابعاد محصول جالب توجه و بزرگ است. در پوشی مخزن که دارای طراحی زیبایی است، چراغ LED جلوی دستگاه که ظاهری شیک به دستگاه داده است و در نهایت قیمتی که نسبت به مزایای ذکر شده در مقایسه با بسیاری از محصولات هم رده و رقبا کاملا مقرون به صرفه است.

اتوماتیک دیواری

این دستگاه دارای چشمی بسیار حساس، سنسور قدرتمند و بدون خطا، پاشش پودری، پمپ قوی و با کیفیت بالا، دارای چراغ LED کم مصرف، دارای مخزن ضد اسید و… است که در مدت زمان 1 ثانیه عمل ضدعفونی دست را انجام می دهد.

9. دستگاه ضدعفونی کننده دست پدالی

پر فروش ترین دستگاه ضدعفونی کننده دست در سطح ایران انواع پدالی آن است. در این دستگاه فرد با فشردن پدالی که در بخش پایینی دستگاه تعبیه شده است میزان پاشش ماده ضدعفونی کننده الکلی را روی دست خود انجام می دهد و با برداشتن پا از روی پدال اسپری شدن الکل متوقف می شود. این مدل ها به  دلیل دوام بالا، مکانیزم عملکرد ساده تر، قیمت مناسب و طرح های گوناگون مورد استقبال بیشتر مشتریان قرار گرفته است. این دستگاه دارای حجم مخزن ماده ضدعفونی کننده 2 لیتر به بالا هستند و کاربرد عمومی بیشتری دارند لذا مشتریان می توانند بسته به حجم مخزن، از آن در ادارات، مدارس، رستوران ها، آرایشگاه، مطب پزشکان، مجتمع های مسکونی و… استفاده کنند. این دستگاه دارای عملکرد ساده، هزینه ی تعمیر و نگهداری بسیار پایین، جابه جایی راحت و طول عمر بالایی است.

مروری کلی بر روشهای ضد عفونی کننده دست

روش های ضدعفونی کننده دست

مزایا

معایب

حدود قیمت(تومان)

شست و شو با صابون

قیمت مناسب

کم خطرترین روش

مدت زمان کم

صابون نمی تواند اثر کامل پاک کنندگی داشته باشد

13000

الکل

آنی و مداوم

طیف اثر وسیع

در صورت بلع اتفاقی سمی نیستند

بر پوست و دستگاه تنفس اثر آلرژی زا ندارد

 

خشکی پوست

آسیب به لایه قشری

56000

ژل

آماده مصرف

سریع الاثر و ماندگار

سازگار با پوست

بدون نیاز به شست و شو و مقرون به صرفه

کاربرد آسان و راحت

خشکی پوست

خطر دچار اگزمای پوستی

29000

بتادین

کاهش باکتری های روی پوست

تحریک پوست

بروز ناراحتی کلیه

بالارفتن سدیم خون

و اسیدوز متابولیک

8000

استریلیوم

اثر پایدار و مداوم

طیف اثر وسیع

محافظ و ترمیم کننده پوست

دارای فاکتور کنترل تعریق

کاربرد آسان بدون نیاز به آب

هزینه و زمان کم

خطرناک در اثر برخورد با چشم و مخاط و روی پوست آسیب دیده

30000

مه خشک

غیر خورنده

غیرسمی

بی خطر برای محیط زیست

تحمل دمای پایین

محدودیت مکانی ندارد

 

 

اشعهUV

محافظت از پرسنل با نابودی ویروس و باکتری های خطرناک

قدرت نفوذ ضعیف

منجر به سرطان پوست یا آسیب به چشم

1000000

دستگاه ضدعفونی کننده اتوماتیک یا چشمی

نیاز به هیچ گونه تماس فیزیکی ندارد

محدودیت مکانی ندارند

عمر مفید طولانی مدت

انواع مواد ضدعفونی کننده را میتوان در دستگاه ریخت

قیمت بالاتر

 

اتوماتیک ایستاده

سنسور قدرتمند

طراحی منحصر به فرد خمیده

چراغLED

1730000

اتوماتیک دیواری

چشمی بسیار حساس

سنسور قدرتمند

پمپ قوی

چراغLED کم مصرف

دارای مخزن ضد اسید

مدت زمان کم

 

1300000

دستگاه ضدعفونی کننده پدالی

دوام بالا

محدودیت مکانی ندارد عملکرد ساده

هزینه تعمیر و نگهدار پایین

جا به جایی راحت

 

1400000

 

Select your currency
USD دلار آمریکا