سلامتی آسان با تکنولوژی آریان | Easy health with Arian technology

|

Search
Close this search box.

بهداشت فردی

2

بدن انسان می تواند مکان مناسبی را برای رشد و تکثیر میکروب و انگل های بیماری زا  فراهم کند. پوست یکی از اصلی ترین راه های انتقال میکروب و ویروس به بدن و نیز افراد دیگر است. با استفاده از راه های نوین برای رعایت بهداشت دست و بدن می توان از ورود و انتقال بیماری جلوگیری کرد.

 

 

اهمیت بهداشت فردی بر همگان  آشکار است؛ چرا که بدن انسان محل مناسبی برای رشد میکروب ها ست که در نتیجه موجب بروز بیماری می شود. فرد بیمار یا ناقل می تواند سلامتی یک جامعه را به خطر بیاندازد. جامعه ی بیمار می تواند گسترش پیدا کرده، کره ی زمین را دربر گیرد و زندگی بشر را متحول سازد. رعایت نکات بهداشتی ابتدایی می تواند به سادگی از این امر جلوگیری کند. حفظ بهداشت فردی سلامت جامعه را به ارمغان می آورد.

 

شست و شوی دست ها و بهداشت فردی

سرفه یا عطسه سبب پراکندگی عامل بیماری زا در محیط اطراف می شود. تمامیمین روزانه با بسیاری از افراد، وسایل و … در ارتباط اند که اطمینانی از سلامت آن ها ندارند. دست ها جزو اولین راه های انتقال عوامل بیماری زا هستند که در صورت عدم شست و شوی صحیح منجر به انتقال بیماری می شوند. اهمیت دادن به همین نکته ی کوچک می تواند از خطر ابتلا به بیماری تا حد زیادی بکاهد.

 

مراحل شست و شوی صحیح دست ها

ابتدا دست های خود را با آب بشویید سپس به اندازه ی کافی مایع برداشته تا دست ها پر از کف شوند. بین انگشتان، کف دست، پشت دست و زیر ناخن ها را به مدت 20 ثانیه با صابون آغشته کنید. دست ها را آبکشی کرده و با دستمال یک بار مصرف دست های خود را خشک کنید؛ چرا که میکروب ها تمایل به زندگی در جای مرطوب دارند. شستن دست ها همیشه و در همه جا امکان پذیر نیست به همین دلیل می توان از محصولات ضد عفونی کننده استفاده کرد. در مشاغل و اماکن بزرگ امکان شستن دست ها به طور مکرر وجود ندارد. همچنین همیشه به آب برای شست و شوی دست ها دستری نذاریم به همین دلیل؛ استفاده از دستگاه های ضد عفونی کننده جایگزین بسیار مناسبی به جای شستن دست ها می شود.

 

استحمام و بهداشت فردی

استحمام منجر به ازبین بردن آلودگی و باکتری های مرده ی سطح پوست می شود. پوست، یکی از اولین سدهای دفاعی برای نفوذ میکروب به داخل بدن است. به همین منظور حفظ سلامتی و پاکیزگی پوست جزو موارد مهم در سلامتی محسوب می شود. شایان ذکر است که پوست علاوه بر داشتن هفت لایه پوست با سلول های مرده در سطح خود دارای غدد ترشح کننده ی عرق نیز هست. که همه ی این ها سدی برای نفوذ میکروب ها محسوب می شوند. عرق، دارای خاصیت اسیدی برای از بین بردن غشاء باکتری ها و تجمع عوامل بیماری زا در سطح پوست است. استحمام باعث از بین رفتن این آلودگی ها از سطح بدن می شود؛ همچنین به ما کمک می کند در رعایت بهداشت فردی یک پله بالا تر برویم.

 

بهداشت فردی در محل کار

چرخ دنده های یک کارگاه، کارخانه یا تولیدی، کارگران و ماشین آلات صنعتی آن هستند. هر خلل در کارکرد این سیستم باعث ناقص شدن یا عدم کارایی کل آن می شود. این چرخدنده ها علاوه بر تعمیر نیاز مند بررسی و مراقبت هستند. به همین منظور رعایت بهداشت و نکات بهداشتی یک امر واجب و ضروری است.

اجرای وظایف شخصی مثل:

  • شستن دست ها
  • استحمام کردن
  • استفاده از ماسک

همه وهمه لازمه ی بهداشت فردی و سلامتی شخص و جامعه هستند. اگر فردی حین انجام کارهای روزانه ی خود با دست آلوده، وارد محل کارش شود می تواند این آلودگی را به همگان انتقال دهد.

 

بهداشت فردی و هوا

کل هوایی که استشمام می کنیم، علاوه بر داشتن عناصری همچون اکسیژن، نیتروژن و گاز های دیگر شامل قدار زیادی آلودگی است که تنفس این آلودگی ها اختلالاتی در عملکرد بدن به وجود می آورد و سلامت انسان را به خطر می اندازد. استفاده از دستگاه ضد عفونی کننده ی محیط ی تواند گزینه ی مناسبی برای پیش گیری از عوارض تنفسی و تا حدود زیادی منجر به حفظ سلامتی و بهداشت فرد و جامعه شود.

 

 

Select your currency
USD دلار آمریکا